IMAG0061

W dniach 11-13 lutego mieliśmy przyjemność uczestniczyć w bardzo fajnym wydarzeniu, czyli Mobile Trends Conference 2015, imprezie towarzyszyły targi, a wisienką na torcie była uroczysta gala rozdania nagród dla najlepszych realizacji w polskim mobile’u – Mobile Trends Awards 2014. Wycieczka do miasta królów – Krakowa dała nam masę praktycznej wiedzy, inspiracji i solidnego kopniaka do robienia jeszcze lepszych, użytecznych i pięknych appek, ale po kolei…

Coś dla Devów

Dzień pierwszy Mobile Trends Conference 2015 obfitował w prelekcje i wystąpienia zawierające śladowe ilości kodu :) W trakcie Development Day mogliśmy zapoznać się bliżej z możliwościami jakie daje rozszerzona rzeczywistość i bardziej lub mniej udanymi realizacjami opartymi o technologię Augmented Reality. Jeśli Kraków to oczywiście beacony, nie mogło zabraknąć również tego tematu, choć Małopolska to prawdziwe beaconowe zagłębie to realizacji z użyciem technologii Bluetooth Low Energy jest w naszym kraju, póki co niewiele. Wearable i „ubieralne” aplikacje to jeszcze jednak tylko zajawka, taki wniosek można było wysnuć po prezentacji dotyczącej Android Wear. Temat, który jest mocno eksploatowany w serwisach technologicznych mocno odbiega od rynkowych realiów, wystarczy wspomnieć ledwie siedmiuset tysięczną liczbę użytkowników urządzeń „ubieralnych” w skali globu. Cóż, zobaczymy co w tej materii zmieni szumnie zapowiadane wejście Apple Watch. Fajnie słuchało się prezentacji dotyczących Responsive Web Design oraz Implementacji Material Design na Android Lolipop i starszych. Warto jeszcze wspomnieć prezentację Karola Żaka z Microsoftu, który podpierając się cytatem z „Władcy Pierścieni” pragnął pokazać potęgę Windowsa, ale system mu się chwilowo zwiesił :) Aha, no i to, że w konkursie wizytówkowym wygrałem pięknie wydane „Cząstki Przyciągania” autorstwa Natalii Hatalskiej. Jeśli delegacja to oczywiście przyszedł również czas na eksplorację Grodu Kraka, wszechwiedzący Foursquare podpowiedział nam przyjemny lokalik Viva la Pinta, gdzie w bardzo miłej atmosferze spędziliśmy wieczór, jedno jest pewne pintownik to dobra rzecz, polecam!

IMAG1882

Targi, inspiracje, motywacje

W drugim dniu wystartowały Targi Mobile IT. Wystarczyło kilka rundek wokół stoisk, gdzie mogliśmy się zapoznać z bogatą i różnorodną ofertą wystawców i kolega Marcin zgarnął powerbank w świetnym, polegającym na odczytaniu hasła z umieszczonych w hali beaconów konkursie Ifinity. Jeszcze ciekawiej było na wykładach. Ciekawiej na wykładach? Na studiach coś takiego nie przeszłoby mi przez gardło :) Niezawodny Paweł Tkaczyk przekonywał, że nie ma czegoś takiego jak „konsument mobilny”, a mobilność jest zależnym od sytuacji zachowaniem, a nie cechą osoby. Michał Sadowski zachęcał, jakżeby inaczej, do monitorowania internetów, a Jakub B. Bączek na przykładzie polskich siatkarzy zaprogramował nas na sukces. Potem cała masa case’ów, dzięki którym dowiedzieliśmy się między innymi jak duże znaczenie mają oceny i opinie w sklepach z aplikacjami, oraz jak można fajnie pracować i rozwijać projekt wraz z klientem aby dzięki agile osiągnąć nirvanę pt. win-win. W trakcie wystąpienia Natalii Hatalskiej poznaliśmy ludzkie oblicze mobile’a, a Niebezpiecznik przekonywał, że smartfon to szatan, który beztrosko używany może stać się naszym przekleństwem.

Gala, Party, Show

Przyszedł czas na rozdanie nagród za najlepsze realizacje w polskim mobile’u czyli Mobile Trends Awards Anno Domini 2014. Nas oczywiście najbardziej interesowała kategoria – Miasto z najlepszą stroną lub aplikacją mobilną, w której nominację dostała nasza aplikacja „Ełk, Mazury, Pojezierze Ełckie”. W tym miejscu wielkie podziękowania za obecność na gali dla Prezydenta Ełku, pana Tomasza Andrukiewicza, który wraz z naszym szefem odebrał nominację i wyróżnienie. Tegoroczna statuetka powędrowała jednak do Przemyśla. Serdeczne gratulacje dla Amistad Mobile, liczymy w przyszłym roku na rewanż, a być może wystartujemy też w innej kategorii, czas pokaże. Pełną listę zwycięzców można zobaczyć tutaj, Cała gala przebiegła dość sprawnie, a pomiędzy ogłaszaniem poszczególnych wyników czas umilał nam zespół złożony z trzech pięknych wokalistek i wielce utalentowanego pianisty z repertuarem soulowych coverów. SAP Networking Party zostanie w naszej pamięci na długo, jako wieczór sympatycznych rozmów podczas gry w FIFĘ i konsumpcji chmielowego napitku. Warto wspomnieć, że bilans występu naszego reprezentanta to cztery zwycięstwa i jedna porażka :)

IMAG1885

Biz & Buzz

Trzeciego dnia konferencji dominowały tematy marketingowo-biznesowe. Wśród wielu prezentacji dowiedzieliśmy się między innymi jak istotny wpływ na sukces komercyjny ma design aplikacji oraz poznaliśmy kilka metod badania zachowań i motywacji użytkowników przy rozwijaniu wdrożonych projektów. Bartosz Witoń z Allegro pokazał możliwości i bolączki rozwoju m-commerce, a Rafał Staszkiewicz bardzo ciekawie mówił, ilustrując przykładami, o reklamie w kanale mobilnym oraz o tym dlaczego CTR jako wskaźnik pomiaru skuteczności nie sprawdza się w tego typu kampaniach. Na koniec poznaliśmy meandry chińskiego rynku gier i aplikacji mobilnych w prezentacji o wprowadzaniu aplikacji na rynki zagraniczne. Trochę w mojej opinii zabrakło tematów związanych z zarabianiem dzięki aplikacjom i w aplikacjach np. jakiegoś case’a związanego z aplikacją wykorzystującą biznesowy model freemium lub chociaż free2play w jakiejś polskiej grze, ale i tak należy pogratulować organizatorom tego wspaniałego, pełnego wiedzy, inspiracji i pozytywnych emocji wydarzenia.

TL;DR

Było genialnie, z pewnością pojawimy się w Krakowie za rok :)